Παρασκευή 13 Φεβρουαρίου 2015

Ολυμπιακός: Από τον Σπανούλη με αγάπη!

Ο Ολυμπιακός υπέφερε για 35 λεπτά από τη Νίζνι στη Ρωσία αλλά στο τέλος βρήκε τις λύσεις για να φτάσει σε μία ακόμη νίκη με 91-82. Πρίντεζης, Πέτγουεϊ και στο τέλος ο Σπανούλης κράτησαν στις πλάτες τους τους Πειραιώτες.

Η εξέλιξη

Ανεξήγητο, τουλάχιστον εκ πρώτης όψεως, αλλά ο Ολυμπιακός χόρεψε στο ρυθμό της Νίζνι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να βρουν αντίδοτο στην άμυνα, κυρίως στις...εξορμήσεις των ψηλών της ρωσικής ομάδας στη ρακέτα του (ο Παραχούσκι έφτασε εύκολα στους 13 πόντους).

Στην επίθεση, παρά το γεγονός ότι ο Σπανούλης έμεινε άποντος στο πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα και τις λύσεις τις έβρισκε. Πότε ο Λαφαγέτ, πότε ο Πρίντεζης, πότε ο Ντάνστον απειλούσαν με συνέπεια το αντίπαλο καλάθι, αλλά το πρόβλημα εντοπιζόταν στην άλλη πλευρά του παρκέ.  Κάπως έτσι καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε με περισσότερους από τρεις πόντους (16-14, 19-16, 24-24, 36-37, 38-39, 42-41).

Οι βόλτες των αντιπάλων ψηλών συνεχίστηκαν με αμείωτη ένταση και στο τρίτο δεκάλεπτο και από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός δεν είχε σταθερή αναφορά στο σκοράρισμα (ο Σπανούλης δεν μπορούσε να βρει ρυθμό)η Νίζνι ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς (61-53, 64-57).

Οταν όμως, προς το τέλος, οι καταστάσεις άρχισαν να γίνονται οριακές, οι μεγάλες προσωπικότητες του Ολυμπιακού ανέλαβαν δράση. Ο Σπανούλης με τρίποντο έβαλε τους "ερυθρόλευκους" μπροστά με 78-79 και λίγο αργότερα ένα πεταχτάρι του Πρίντεζη διαμόρφωσε το 78-81 (37').  Μία ασίστ τέλος του Λαρισαίου, μετά από ένα καταπληκτικό κλέψιμο του ιδίου, έδωσε το δικαίωμα στον Χάντερ να κάνει το 80-84, καλάθι που εν τέλει σφράγισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-41, 66-63, 82-91

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 12, Χάντερ 10 (6ρ), Ντάνστον 4, Σπανούλης 13 (6ασ), Σλούκας 7, Πρίντεζης 20 (5ρ), Μάντζαρης 2, Καββαδάς 2, Κατσίβελης, Λαφαγέτ 5, Ντάρντεν 10, Λοτσέσκι 6.

Νίζνι: Μπαμπούριν, Παραχούσκι 25, Αντόνοφ 13, Πατσάτσια 1, Χοστόφ 5, Κίνσεϊ 11, Ρότσεστι 18, Κριβοσέεφ, Τόμπκινς 9, Γκολόβιν.

Πηγή : sigmalive.com