Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2015

Λαμποράλ Κούτσα - Ολυμπιακός 96-89

Ο Σπανούλης δεν... έκλεψε με τρίποντο το ματς στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, ο Μπουρούσης έκανε «όργια» (28π.) και η Λαμποράλ Κούτσα στην παράταση (96-89) υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην 1η φετινή ήττα στην Eυρωλίγκα!

Ο Γιάννης Μπουρούσης έκανε τα πάντα στο παρκέ της Fernando Buesa Arena και με ρεκόρ καριέρας (28π. και 44 ranking) χάρισε τη νίκη στην Λαμποράλ Κούτσα επί του Ολυμπιακού με 96-89.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την τρίτη του ήττα σε πέντε επίσημα ματς και προβλημάτισε για μία ακόμη φορά με την απόδοσή του και την άθλια άμυνά του. Αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Ματ Λοτζέσκι ο οποίος με 28 πόντους έκαεν προσωπικό ρεκόρ πόντων.

Η Λαμποράλ Κούτσα έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να έχει υπέρ της ένα μόνιμο προβάδισμα γύρω στους 10 πόντους. Οι Πειραιώτες έπαιζαν άμυνα με τα... μάτια και οι Βάσκοι δεν το άφησαν ανεκμετάλλευτο. Με 7/12 τρίποντα και τον Γιάννη Μπουρούση να έχει 13 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 48-39.

Θα περίμενε κανείς από τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να μπουν στο τρίτο δεκάλεπτο αποφασισμένοι, αλλά κάτι τέτοιο δε συνέβη. Μπορεί ο Λοτζέσκι να μείωσε με τρίποντο σε 50-44, αλλά με ένα 7-0 σερί σε περίπου 70'' οι Βάσκοι βρέθηκαν στο +13 (57-44). Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν αυτός που κράτησε τον Ολυμπιακό και με κάποια εύκολα καλάθια η διαφορά έπεσε στους 4 (67-63, 30').

Στα πρώτα 5 λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου η άμυνα του Ολυμπιακού επέτρεψε μόλις δύο πόντους (βολές του Μπουρούση) και μέσω αυτής ήρθε το προσπέρασμα στο σκορ (72-73, 36'). Δύο λάθη έδωσαν ισάριθμα lay up στους γηπεδούχους και η Λαμποράλ προηγήθηκε 77-72 (38'). Οι Πρωταθλητές Ελλάδας δεν είχαν πει την τελεθυταία τους κουβέντα, αρχικά με δύο τρίποντα (Μάντζαρης και Λοτζέσκι) ισοφάρισαν και ο Σπανούλης έχασε την ευκαιρία που είχε να χαρίσει τη νίκη στην κανονική διάρκεια του ματς.

Το τρίποντο του Μάικ Τζέιμς από το κέντρο σωστά κρίθηκε εκπρόθεσμο και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπο οι Βάσκοι βρήκαν δύο σουτ τριών πόντων, ο Ολυμπιακός έκανε ισάριθμα λάθη και η Λαμποράλ Κούτσα πανηγύρισε τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν για γέλια. Όποιος παίκτης της Λαμποράλ ήθελε μπορούσε να σκοράρει. Οι Βάσκοι είχαν 50% (13/26) στα τρίποντα, αλλά σημαντικότερο... είχαν ψυχραιμία στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός πήρε 20 επιθετικά ριμπάουντ (12 οι γηπεδούχοι), αλλά δεν τα εκμεταλλεύτηκε.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιάννης Μπουρούσης έκανε το ματς της ζωής του. Ο Έλληνας διεθνής σε 32:49 είχε 28 πόντους (6/11δ., 2/3τρ., 10/13β.,), 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και κανένα λάθος! Ρεκόρ καριέρας σε πόντους και ranking (44).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βασίλης Σπανούλης δε βοήθησε τον Ολυμπιακό όσο έπρεπε. Ο αρχηγός του σε 34:00 είχε 11 πόντους με άσχημα όμως στατιστικά (3/10δ., 0/5τρ., 5/5β.), 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη και δέχτηκε 3 κοψίματα. Επίσης πήρε μία ανορθόδοξη επιλογή (και ως προς τον τρόπο και ως προς το χρόνο) στο τέλος του 40λεπτου σε σουτ που θα χάριζε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα δύο εύστοχα τρίποντα των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της παράτασης. Ειδικά το δεύτερο του Κοζέρ.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Λαμποράλ κρατά τη νίκη, την απόδοσή της, τα 13 τρίποντα και φυσικά την απόδοση του Γιάννη Μπουρούση.

Ο Ολυμπιακός μόνο την αντίδραση στο τελευταίο δεκάλεπτο και αυτό με... βαριά καρδιά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τα 20 χαμένα ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός την άθλια άμυνα η οποία υποτίθεται είναι και το καλό στοιχείο του.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 48-39, 69-63, 80-80, (παρ.) 96-89

Πηγή : gazzetta.gr