Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολυμπιακός 92-85

Η ΤΣΣΚΑ νίκησε στη Μόσχα τον Ολυμπιακό (92-85) ο οποίος έπαιξε πολύ καλά, πάλεψε, αλλά εκτός από την ποιότητα των Ρώσων είχε να αντιμετωπίσει και εχθρική διαιτησία.

Ο Ολυμπιακός διεκδίκησε με αξιώσεις τις πιθανότητες που είχε να νικήσει στη Μόσχα, ωστόσο η ποιότητα της ΤΣΣΚΑ και η ευκολία με την οποία οι διαιτητές την έστελναν στη γραμμή των φάουλ στο δεύτερο ημίχρονο, έφεραν το τελικό 92-85.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε με μεγαλύτερη ενέργεια την αναμέτρηση και κυρίως με καλύτερες επιθετικές επιλογές. Οι Πειραιώτες είχαν ήδη 3 λάθη και 1/5 τρίποντα κι έτσι οι Ρώσοι με πρωταγωνιστή τον Νικίτα Κουρμπάνοφ (8π.) προηγήθηκαν με 15-7. Μέσω της ομαδικής άμυνας και τους πόντους του Γιώργου Πρίντεζη στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ μέχρι το 27΄. Σε εκείνο το σημείο δύο συνεχόμενα καλάθια και φάουλ έδωσαν πλεονέκτημα 11 πόντων στην «αρκούδα».

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια ο Βασίλης Σπανούλης αποφάσισε να δράσει και το κατάφερε με επιτυχία σκοράροντας, πασάροντας και κλέβοντας μπάλες. Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα με τρίποντο του Ντι Τζέι Στρόμπερι οι «ερυθρόλευκοι» να προσπεράσουν στο σκορ (50-51), ωστόσο η ΤΣΣΚΑ ξεδίπλωσε την ποιότητα της στο επόμενο διάστημα (7 πόντους ο Χίγκινς) και εκμεταλλευόμενη κάποια λάθη των αντιπάλων της και την ευκολία με την οποία της έδιναν βολές οι διαιτητές, προσπέρασε με +8 (60-52, 29').

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ, ωστόσο ο Ολυμπιακός έβρισκε τρόπο να μένει κοντά της.

Η ΤΣΣΚΑ πανηγύρισε τη νίκη παρά τη σπουδαία προσπάθεια των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου αφού οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι τις στιγμές που πλησίαζε ο Ολυμπιακός.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ «διάβαζε» καλύτερα τις υψομετρικές διαφορές στο παρκέ, έκανε μόλις 7 λάθη (κι ο Ολυμπιακός μόλις 11) και βρήκε 27 εύκολους πόντους από τις 35 συνολικά βολές που εκτέλεσε.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μίλος Τεόντοσιτς σε 28:52 είχε 21 πόντους (1/3δ., 3/7τρ., 11/12β.), 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος.

Σημαντική βοήθεια έδωσαν οι Κουρμπάνοφ (11π., 4ρ.) και Χίγκινς (12π.).

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Μιλουτίνοφ (1ρ., 1λ. σε 3:59), Παπαπέτρου (ο/1δ., 0/1τρ. σε 16:49) και Μάντζαρης (0/2τρ., 1κλ., 1λ. σε 12:17) δε βοήθησαν.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 73-70, ακολούθησαν 4/4 βολές των γηπεδούχων και δύο άστοχες επιθέσεις του Ολυμπιακού.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ τη νίκη και τη βοήθεια από τον Κουρμπάνοφ. Ο Ολυμπιακός την εξαιρετική του προσπάθεια και στα 40΄του αγώνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Ρώσοι το γεγονός ότι με υπέρ τους διαιτησία νίκησαν με δυσκολία ενώ οι Πειραιώτες την κακή άμυνα στο pick 'n' roll του πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-33, 66-61, 92-85

Πηγή :  gazzetta.gr