Δευτέρα 22 Αυγούστου 2016

Σκόρπισαν την Σερβία και πήραν ξανά το χρυσό οι ΗΠΑ!

Με ένα Ντουράντ από... άλλον πλανήτη οι ΗΠΑ διέλυσαν από τα αποδυτήρια τους Σέρβους και με το τελικό 96-66 κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Αργυρό μετάλλιο για την Σερβία.

Το πάρτι των Αμερικανών είχε ξεκινήσει πολύ πριν αρχίσει η αναμέτρηση, απλά οι Σέρβοι το κατάλαβαν αργότερα. Το σύνολο του Μάικ Σιζέφσκι μπορεί να μπήκε λίγο νωθρά στο παρκέ του “Carioca Arena”, όμως όσο περνούσε η ώρα τόσο περισσότερες φωτιές πετούσε.

Με «πλανητάρχη» τον Κέβιν Ντουράντ (4/7 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο), αλλά και τον συμπαίκτη του Γιώργου Παπαγιάννη στους Σακραμέντο Κινγκς, ΝτεΜάρκους Κάζινς (νταμπλ-νταμπλ σε δέκα λεπτά παρουσίας), οι Αμερικανοί έφτασαν με ευκολία στο 33-14 της δεύτερης περιόδου, μετατρέποντας το 19-15 σε 52-29 στο τέλος του ημιχρόνου.

Από κει πέρα, όλα απλά πήραν το δρόμο τους. Το δεύτερο ημίχρονο είχε απλά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη διαφορά να βρίσκεται σταθέρα άνω των 30 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 29-52, 43-79, 66-96.

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 9 (4/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 25 λεπτά), Σιμόνοβιτς 3 (1), Bogdanovic 7 (2/12 σουτ), Μάρκοβιτς 3 (1), Κάλινιτς 2, Νέντοβιτς 14 (1), Μπίρτσεβιτς 1, Ραντούλιτσα 7, Γιόκιτς 6, Στίματς, Γιόβιτς 3, Μάτσβαν 11 (1).

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Μπάτλερ 2, Ντουράντ 30 (5/8 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 30 λεπτά), Τζόρνταν 4, Λόουρι 5 (1), Μπαρνές 2, ΝτεΡόζαν 6, Ιρβινγκ 4, Τόμπσον 12 (2), Κάζινς 13 (15 ριμπάουντ), Τζόρτζ 9 (1), Γκριν 2, Άντονι 7 (1).

ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΣΕΡΒΙΑ: 22/44 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 10/14 βολές, 33 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 23 φάουλ, 18 λάθη.
ΗΠΑ: 24/46 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 18/23 βολές, 54 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 12 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 23 φάουλ, 16 λάθη.

Πηγή : sportdog.gr