Τετάρτη 28 Ιανουαρίου 2015

«Ζεστοί» ήταν οι Μπακς!

Οι Μπακς με τον Αντετοκούνμπο να είναι εκ των κορυφαίων ήταν πιο… ζεστοί από τους Χιτ και έτσι επικράτησαν 109-102 στο Μαϊάμι. Εξαιρετικό παιχνίδι και νίκη για τους Μπουλς στην παράταση.

Οι Μιλγουόκι Μπακς πήραν μεγάλη νίκη 109-102 επί των Χιτ στο Μαϊάμι με τον Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί μία αρκετά καλή εμφάνιση.

Ο Έλληνας άσος ήταν ένας από τους παίκτες της ομάδας του Μιλγουόκι που ξεχώρισαν με τις εμφάνισή τους στο παιχνίδι που έγινε τα ξημερώματα. Ο Γιάννης πέτυχε 13 πόντους με 4/6 δίποντα, έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και ένα κόψιμο σε περίπου 40 λεπτά αγώνα.

Εκτός του Έλληνα διεθνούς άσου άλλοι έξι παίκτες των Μπακς πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Αυτό είναι και μια απόδειξη της συνολικής εμφάνισης της ομάδας που στέφθηκε νικήτρια. Άλλο ένα στοιχείο που έπαιξε ρόλο για την νίκη είναι το γεγονός ότι οι… παγκίτες των Μπακς πέτυχαν σύνολο 54 πόντους.

Σημαντικό σημείο του αγώνα η δεύτερη περίοδος. Εκεί οι Μπακς έκαναν το… ξέσπασμά τους και με ένα σερί 19-5 πέρασαν μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους.

Αντίστοιχο ξέσπασμα και στην τελευταία περίοδο. Με σερί 15-4 ξέφυγαν με δώδεκα πόντους και έφτασαν στη νίκη.

Εξαιρετικό ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στους Γουόριορς και τους Μπουλς. Η ομάδα του Σικάγο ήταν η νικήτρια με 113-111 στην παράταση με πρωταγωνιστή τον Ντέρικ Ρόουζ. Αυτός έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με ένα εύστοχο σουτ περίπου επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης.

Έτσι έβαλε τέλος και στο εκπληκτικό σερί των 19 σερί νικών που «έτρεχε» το Γκόλντεν Στέιτ.