Τετάρτη 29 Ιουλίου 2015

Τουρκία - Ελλάδα 54-77

Η Εθνική Εφήβων πραγματοποίησε μαγική εμφάνιση απέναντι στην Τουρκία, επικράτησε με 54-77 και βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση στα προημιτελικά του Eurobasket U18! Άγγιξε το triple double ο Χαραλαμπόπουλος!

θνική Εφήβων πραγματοποίησε την καλύτερη της εμφάνιση στο Eurobasket U18, αφού συνέτριψε την Τουρκία με 54-77 κι έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στα προημιτελικά του τουρνουά!

Η άμυνα της ελληνικής ομάδας "έπνιξε" τους Τούρκους ενώ ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πραγματοποίησε ονειρεμένη εμφάνιση, τελειώνοντας το ματς με 15 πόντους (2/2 βολ., 5/8 δίπ., 1/5 τρίπ.), 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ σε 28'30"!

Πλέον η Ελλάδα "σφραγίζει" την πρόκριση με νίκη στην αυριανή (29/7, 21:15) αναμέτρηση με τη βαθμολογικά αδιάφορη Ρωσία, χωρίς να ενδιαφέρεται για το αποτέλεσμα της Βοσνίας με την Ιταλία.  Ειδάλλως, θέλει νίκη της Βοσνίας επί των Ιταλών.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με +30 πόντους στις αρχές της τέταρτης περιόδου με τον Λούντζη (37-67, 31'26") ενώ δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην Τουρκία, υποχρεώνοντας την στην πρώτη της ήττα στο τουρνουά.

Ο αγώνας
Η ελληνική ομάδα έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα απέναντι στην Τουρκία, πίεσε στην περιφέρεια, δεν έδωσε εύκολα ριμπάουντ στους αντιπάλους της και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, έχοντας 8/9 δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παπαγιάννης έδωσε λύσεις και στις δυο πλευρές του γηπέδου, ο Μουράτος δημιούργησε πολλά προβλήματα στη ζώνη των Τούρκων ενώ ο Χαραλαμπόπουλος έκλεισε το ημίχρονο με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ! Η Εθνική Εφήβων προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με +10, όταν ο Δίπλαρος βρήκε τον ανοικτό διάδρομο και διαμόρφωσε το 4-14 (6'15") ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 8-20.

Η Ελλάδα παρουσίασε σπουδαία επιθετική λειτουργία κόντρα στην Τουρκία που δεν είχε σημείο αναφοράς την ώρα που αδυνατούσε να σκοράρει κοντά στο καλάθι. Κάπως έτσι η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε με +18 (24-42, 19'27") με καλάθι του Μουράτου, την ώρα που οι Τούρκοι είχαν 0/12 τρίποντα στο ημίχρονο! Η Εθνική επέμεινε στο γρήγορο παιχνίδι, πήρε πόντους στον αιφνιδιασμό και κράτησε το βαρύ "πυροβολικό" της Τουρκίας, Φουρκάν Κορκμάζ, μόλις στους 2 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Εν συνεχεία, το ξέσπασμα του Χαραλαμπόπουλου "κλείδωσε" τη νίκη της ελληνικής ομάδας! Ο διεθνής φόργουορντ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, η Ελλάδα πρόσφερε θέαμα ενώ η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους 37-67 (31'26") με τον Μιχάλη Λούντζη να μετρά 4/4 ελεύθερες βολές. Ο αγώνας μπήκε στην τελική ευθεία πολύ γρήγορα με τον Παπαθεοδώρου να βρίσκει την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του και να ξεκουράσει κάποιους από τους βασικούς.

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 24-42, 37-63, 54-77.

Τουρκία (Ντερίν): Αλ 6, Γιλμάζ 2, Οντσέλ 6, Τασκιράν, Ούλκερ 3, Μπερίσα 2, Κορκμάζ 2, Ντουρμάζ 6, Γκαζί 17, Μπαϊράκ 2, Γιουρτσεβέν 6, Τουντς

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 9, Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς 2, Φλιώνης 1, Μιχαλούτσος, Μουράτος 8, Σκουλίδας 11, Χρηστίδης 7, Δίπλαρος 8, Σκορδάς, Παπαγιάννης 15 (14ρ), Χαραλαμπόπουλος 15 (8ρ, 10ρ)