Δευτέρα 15 Ιουλίου 2024

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ισπανία -Νίκησε με 2-1 την Αγγλία στον τελικό του Βερολίνου

Σε ένα ματς που τα είχε όλα στο... δεύτερο ημίχρονο, οι Ισπανοί με ήρωες τους Νίκο Γουίλιαμς και Ογιαρθάμπαλ νίκησαν τους Άγγλους με 2-1 και σήκωσαν το 4ο Euro στην Ιστορία τους.

Το ματς δεν είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τις εντυπώσεις μέχρι το 45'.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί προηγήθηκαν στο 47' με όμορφο γκολ του Νίκο Γουίλιαμς μετά από ασίστ του Γιαμάλ. Τα δύο παιδιά «θαύματα»« των Ισπανών συνεργάστηκαν άψογα και οι Φούριος Ρόχας πήραν κεφάλι στο σκορ.

Στην συνέχεια οι Άγγλοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τρομερό σουτ έξω από τη περιοχή.

Λίγο μετά οι Ισπανοί πήραν το προβάδισμα ξανά, αυτή τη φορά με τον Ογιαρθάμπαλ ο οποίος με προβολή νίκησε τον Πίκφορντ, έγραψε το 2-1 και η Ισπανία κατέκτησε το 4ο Euro στην ιστορία της.