Παρασκευή 25 Δεκεμβρίου 2015

Ολυμπιακός - Άρης 76-64

Ο Ολυμπιακός (10-1) νίκησε τον Άρη (8-3) με 76-64 χάρη στο σχήμα με τέσσερις κοντούς το οποίο επέλεξε ο Σφαιρόπουλος σε όλη την 4η περίοδο. Πολύ καλά «διαβασμένοι» οι φιλοξενούμενοι, ήταν μέσα στο ματς για 35'.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με δυσκολία του Άρη (76-64) σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν ντέρμπι μέχρι 5΄πριν τη λήξη του. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαιξε με τον Παπαπέτρου «τεσσάρι» στοιχείο το οποίο μαζί με τους εξαιρετικούς Ντι Τζέι Στρόμπερι (14π., 7ρ.), Βασίλη Σπανούλη (15π., 4ασ., 4λ.) και Οθέλο Χάντερ (14π., 9ρ.), χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Στο πρώτο ημίχρονο πρωταγωνίστησαν οι άμυνες των δύο ομάδων και τα πολλά σφυρίγματα των διαιτητών. Ρυθμός δεν υπήρχε γεγονός που εξυπηρετούσε τον Άρη ο οποίος ήταν καλά «διαβασμένος» και φυσικά το εκμεταλλεύτηκε για να προηγηθεί πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 34-37.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 36-43, αλλά ένα σερί 10-0 του Ολυμπιακού επανέφερε γρήγορα την ισορροπία στο σκορ για να πάρει… φόρα ο Ντι Τζέι Στρόμπερι και ουσιαστικά να είναι η αιτία για την οποία νίκησαν οι «ερυθρόλευκοι» τον εξαιρετικό Άρη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός έβγαλε μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ στο τέλος της αναμέτρησης όπου ο Άρης φάνηκε να κουράζεται και να επιμένει στα σουτ τριών πόντων.

Κλειδί της νίκης ήταν το κοντό σχήμα το οποίο επέλεξε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος παίζοντας με τον Ιωάννη Παπαπέτρου στη θέση «4».

Οι νικητές είχαν 7 περισσότερα ριμπάουντ (45-38) και 9 περισσότερες ασίστ (22-13).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι σε 28:41 είχε 14 πόντους (4/8δ., 1/3τρ., 3/3β.), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και μία τάπα. Επίσης έβγαλε τρομερή ενέργεια στο παρκέ και τελείωσε με ranking 20.

Ο Σπανούλης στην επανεμφάνισή του είχε 15 πόντους (1/3δ., 2/6τρ., 7/7β.0, 5 ασίστ και 4 λάθη ενώ ο Χάντερ άγγιξε το double double με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μιχάλης Πελεκάνος σε 17:38 είχε 8 πόντους με τραγικά όμως ποσοστά (2/5δ., 0/3τρ., 4/4β.).

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 66-62, ο Μάντζαρης έκλεψε τη μπάλα, πάσαρε στον Στρόμπερι ο οποίος πέτυχε καλάθι και φάουλ. Στη συνέχεια ακολούθησε «πεταχτάρι» του Πρίντεζη και κάπου εκεί έληξε ο αγώνας.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τον καλό επίλογο στο ματς ενώ οι φιλοξενούμενοι το «διάβασμα» που είχαν κάνει για την τακτική και το κοουτσάρισμα του Πρίφτη.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Αμφότερες οι ομάδες τα ποσοστά τους στα τρίποντα. Ο Ολυμπιακός είχε 6/22 και ο Άρης 5/22.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 34-37, 56-55, 76-64

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (2τρίπ., 5ασ., 4λ.), Στρόμπερι 14 (1τρίπ., 7ρ., 2ασ.), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 6 (2ρ., 3ασ., 3λ.), Μάντζαρης 2 (3ασ.), Τζέιμς 2, Χάντερ 14 (9ρ., 3λ.), Παπαπέτρου 10 (1τρίπ., 5ρ., 2ασ., 4κλ.), Αγραβάνης 2 (3ρ.), Χάκετ 7 (2τρίπ., 8ρ., 4ασ.), Αθηναίου 2 (4ρ.)

Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος 8 (3ρ.), Γουάιτ 5 (1τρίπ., 6ρ.), Γουότερς 10 (1τρίπ., 5ρ., 5ασ., 3λ.), Χάγκινς 14 (9ρ., 2κλ., 4κοψ., 2λ.), ΜακΝιλ 14 (1τρίπ., 3ρ., 2λ.), Ξανθόπουλος, Ζάρας 7 (1τρίπ., 4ρ., 4λ.), Κοέν 3 (1τρίπ., 3ρ.), Μούρτος 3 (2ρ.), Σίμτσακ (2ρ.)

Πηγή : gazzetta.gr