Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2016

Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 82-66

Η Μπαρτσελόνα νίκησε με χαρακτηριστική άνεση τον Ολυμπιακό, κάλυψε και τη διαφορά των 12 πόντων και πλέον το φάσμα του αποκλεισμού πλησιάζει για τους «ερυθρόλευκους». Πάρτι οι πρώην Πειραιώτες, Ντόρσεϊ (12π., 8ρ.), και Περπέρογλου (16π., 6ρ.).

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε άνετα του Ολυμπιακού με 82-66 και κάλυψε τη διαφορά της ήττας της στον πρώτο γύρο. ΟΙ Πειραιώτες ήταν τραγικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με τη διαφορά να φτάνει στο τρίτο δεκάλεπτο στους 26 πόντους.

Τα πράγματα πλέον ως προς την πρόκριση στα playoffs είναι εξαιρετικά δύσκολα για τους Πρωταθλητές Ελλάδας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός «διάβασε» πολύ καλά την άμυνα της Μπαρτσελόνα και με μπροστάρηδες τους Σπανούλη και Πρίντεζη προηγήθηκε με 6-13 (5'). Η είσοδος του Τζόι Ντόρσεϊ και η απόφαση του Τσάβι Πασκουάλ να παίξει με δύο σέντερ (και Σάμουελς στην πεντάδα), άλλαξε τη ροή του αγώνα με τους γηπεδούχους αρχικά να ισοφαρίζουν στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες δε μπορούσαν να βγάλουν άμυνα. Είτε θα δέχονταν καλάθι είτε θα έκαναν φάουλ. Το σχήμα είτε με τον Παπαπέτρου στο «4» είτε με τον Αγραβάνη δε μπορούσε να αμυνθεί αφού όποτε ήθελαν πόσταραν οι γηπεδούχοι και σκόραραν. Όταν μπήκε στο χορό του σκορ και η ευστοχία από τα 6,75 η διαφορά πήγε στο +14 (45-31, 20').

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απλά εφιαλτικό για τον Ολυμπιακό. Με εξαίρεση τον Ντάνιελ Χάκετ και τον Γιώργο Πρίντεζη  οι υπόλοιποι απλά παρακολουθούσαν τους αντιπάλους τους να σκοράρουν με κάθε πιθανό τρόπο. Οι Καταλανοί βρέθηκαν στο +25 (66-41, 27') και κάπου εκεί χαλάρωσαν.

Στον Ολυμπιακό προσπάθησαν τουλάχιστον αν καλύψουν τη διαφορά των 12 πόντων, έφτασαν δύο φορές στους 15 πόντους χωρίς να καταφέρουν κάτι καλύτερο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός έπαιξε μπάσκετ ένα δεκάλεπτο και η Μπαρτσελόνα τριάμιση. Οι Ισπανοί είχαν πλάνο σε άμυνα κι επίθεση και οι φιλοξενούμενοι, όχι.

Σε ό,τι αφορά τα στατιστικά να αναφέρουμε τα δίποντα (57%-46%), τα τρίποντα (47%-31%), τις βολές (77%-57%) και τις ασίστ (15-9).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζόι Ντόρσεϊ σε 21:54 είχε 12 πόντους (6/8δ., 0/1β.), 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη και 2 κοψίματα.

Ο Στράτος Περπέρογλου σε 31:14 είχε 16 πόντους (2/3δ., 3/5τρ., 3/4β.), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη κι ένα κλέψιμο.

Καλός και ο Τόμας Σατοράνσκι με 20 πόντους (4/4δ., 2/4τρ.), 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Με εξαίρεση τον Σπανούλη (στο πρώτο ημίχρονο), τον Πρίντεζη και τον Χάκετ οι υπόλοιποι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν εμφανίστηκαν στο παρκέ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ως προς τη νίκη το ματς χάθηκε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου που το +12 έγινε +26 για την Μπαρτσελόνα.

Ως προς τη διαφορά με το σκορ στο 79-64, ο Παπαπέτρου έκανε βήματα και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα με το σκορ 81-66 ο Αθηναίου αστόχησε σε τρίποντο.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα τη νίκη, την κάλυψη της διαφοράς και τη βοήθεια του Ντόρσεϊ.

Στον Ολυμπιακό το φιλότιμο των Χάκετ και Πρίντεζη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Καταλανοί τίποτα.

Οι Πειραιώτες πάρα πολλά. Την τραγική τους άμυνα, τις 15/26 βολές, τις 6 ασίστ μέχρι το 37'. Πολλά...

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-31, 71-47, 82-66

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν, Ντόρσεϊ 12 (8ριμπ.), Ρίμπας 6 (3κλ.), Ναβάρο 13 (2/4τρίπ., 4λ.), Σατοράνσκι 14 (4/4δίπ., 4ριμπ.), Σάμιουελς 11 (5/5βολ.), Όλεσον 5 (1ασ.),  Αρόγιο 2 (1/2δίπ.), Περπέρογλου 16 (3/5τρίπ.), Τόμιτς 3 (2ριμπ.)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 3, Χάντερ 5 (2/7δίπ.), Παπαπέτρου 4 (3ριμπ.), Σπανούλης 11 (5/7δίπ., 4λ.), Στρόμπερι 3 (4ριμπ.), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 12 (4/7δίπ., 7ριμπ.),  Αγραβάνης 9 (1/2τρίπ.), Μάντζαρης (2ασ.), Χάκετ 16 (6/7βολ.), Παπανικολάου 1 (0/1δίπ., 0/2τρίπ.), Αθηναίου (0/2τρίπ.)

Πηγή :  gazzetta.gr