Παρασκευή 6 Νοεμβρίου 2015

Ολυμπιακός - Λιμόζ 75-49

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Λιμόζ με 75-49 και στο 2ο ημίχρονο έπαιξε όπως θέλουν παίκτες, προπονητές, διοικούντες και φυσικά ο κόσμος της ομάδας. Double double o Γιανγκ (13π. 10ρ., 5κοψ.) και ο Σπανούλης (10π., 10ασ.). Εξαιρετικοί Πρίντεζης (15π.), Μάντζαρης (10π. 8ρ., 5ασ.) και Στρόμπερι (12π.).

Ο Ολυμπιακός διέλυσε τη Λιμόζ παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο του ματς. Οι Πειραιώτες έκαναν στο παρκέ όλα όσα θέλει να βλέπει από αυτούς τόσο ο Γιάννης Σφαιρόπουλος και η διοίκηση, όσο φυσικά και ο κόσμος της ομάδας.

Μετά από ένα νωχελικό πρώτο 15λεπτο του ματς κατά το οποίο ο Ολυμπιακός είχε 7/22 δίποντα, 0/8 τρίποντα και 5 λάθη, πέρασε στο παρκέ ο Γιάννης Αθηναίου ο οποίος άλλαξε τη ροή του αγώνα. Η Λιμόζ ήταν μπροστά στο σκορ με 16-20 και χάρη στον διεθνή γκαρντ (2/2 τρίποντα, καλή άμυνα) οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 26-23 (19΄).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο παρκέ όπως έπρεπε. Στην επίθεση δύο εύστοχα σουτ πίσω από τα 6,75 (Σπανούλης, Πρίντεζης)… άνοιξαν την άμυνα των Γάλλων και έπιασαν δουλειά οι ψηλοί (44-36, 26’).

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχιζαν να παίζουν καλή άμυνα, κάτι το οποίο τους βοήθησε όχι μόνο να διατηρήσουν τη διαφορά, αλλά και να την αυξήσουν.

Ο Πάτρικ Γιανγκ (13π., 10ρ.) μοίραζε κοψίματα και στην άλλη πλευρά ο Ντι Τζέι Στρόμπερι (12π.) έβρισκε ανοικτό γήπεδο και σκόραρε με αποτέλεσμα το 64-46 (36’). Στη συνέχεια ακολούθησαν 8 συνεχόμενοι πόντοι από τον Βαγγέλη Μάντζαρη και ο Ολυμπιακός έφτασε στο επιβλητικό 75-49.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Πρωταθλητές Ελλάδας δέχτηκαν 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας σούπερ άμυνα.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδωσαν 19 ασίστ και είχαν το αξιόλογο 11/15 βολές.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης έδωσε 10 ασίστ και σκόραρε ισάριθμους πόντους, ο Γιώργος Πρίντεζης έβαλε 15 πόντους (5/7δ., 1/1τρ., 2/2β.), αλλά ο Πάτρικ Γιανγκ ήταν λίγο καλύτερος (εκμεταλλευόμενος τις τελικές πάσες του Σπανούλη) και έκανε double double με 13 πόντους (5/6., 3/4β.), 10 ριμπάουντ ενώ έκανε και 5 κοψίματα (ranking 28).

Πολύ καλός στο φινάλε και ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νομπέλ Μουνγκού Κολό τελείωσε με 0/5 δίποντα και 0/3 τρίποντα κάνοντας αρνητικό ranking (-6)

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι δέχτηκαν μόλις 7 πόντους και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο στους αντιπάλους τους.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός την απόδοση όλης της ομάδας στο 2ο ημίχρονο. Ειδικά από παίκτες όπως ο Αθηναίου και ο Στρόμπερι.

Η Λιμόζ την καλή της άμυνα στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τα πρώτα 15 λεπτά όπου είχε 7/30 σουτ εντός πεδιάς.

Η Λιμόζ όλο το δεύτερο ημίχρονο. Σα να μη μπήκε στο γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-29, 51-42, 75-49

Πηγή : gazzetta.gr