Πέμπτη 6 Οκτωβρίου 2016

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 88-69

Ο Παναθηναϊκός  μπορεί να βρέθηκε και με 11 πόντους πίσω στο σκορ ωστόσο όταν βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια επικράτησε του ΠΑΟΚ (88-69) για το κύπελλο. Καλύτεροι Μπουρούσης, Παππάς, Ρίβερς.

Τα... χρειάστηκαν οι «πράσινοι» απέναντι στον ΠΑΟΚ μέχρι να φτάσουν στη νίκη με 88-69 στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ και να πάρουν τη πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου. Βέβαια ακόμα δεν γνωρίζουν τον αντίπαλό τους στη μάχη για την είσοδο στον μεγάλο τελικό, αφού θα διεξαχθεί εκ νέου κλήρωση.

Ο «δικέφαλος του βορρά» αποδείχθηκε υπέρ το δέον ανταγωνιστικός για 30 λεπτά, αφού ήταν κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, χάρη στην καλή του άμυνα. Ουσιαστικά ρίσκαρε να δώσει πολλά σουτ στον Παναθηναϊκό Superfoods και όσο οι παίκτες του Πεδουλάκη έβλεπαν τη μπάλα να χτυπάει στο σίδερο (με τον Καλάθη να έχει 0/8 τρίποντα!) μπόρεσε να μείνει κοντά στο σκορ.

Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν ο στυλοβάτης των «πρασίνων» και ο πιο σταθερός παίκτης της ομάδας του, ενώ οι Παππάς και Ρίβερς ήταν εκείνοι που «άνοιγαν» την άμυνα του ΠΑΟΚ με τα μακρινά σουτ. Στον αντίποδα, ο Λίνος Χρυσικόπουλος έκανε εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους σε αυτό διάστημα, ενώ οι Τέιλορ και Σάιμπερτ είχαν τις... στιγμές τους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Διαθέτει πολύ μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο. Ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε «ανάσες» και ποιότητα προκειμένου να πάρει τα ηνία του ματς στα χέρια του, τη στιγμή που οι παίκτες του ΠΑΟΚ έμοιαζαν κουρασμένοι από την υπερπροσπάθεια που έκαναν για 25 λεπτά.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 23 πόντους με 5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10/12 βολές, ο Νίκος Παππάς άλλους 18 πόντους με 5/6 τρίποντα, ενώ πολυ καλή δουλειά και από τον Κέι Σι Ρίβερς με 16 πόντους και 3/5 τρίποντα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Εκτός κλίματος αγώνα και ο Τζέιμς Σίνγκλετον, ο οποίος ήταν ο αδύναμος κρίκος των «πρασίνων» αφού δεν πήρε καμία προσπάθεια (3 ριμπάουντ, 2 λάθη) στα 10:09 που χρησιμοποιήθηκε.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το κλέψιμο του Παππά στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, από το οποίο προήλθε ένα «γκολ φάουλ» του 26χρονου γκαρντ με το οποίο ο Παναθηναϊκός Superfoods έδειχνε να κλειδώνει το ματς με τη διαφορά στους 10 πόντους.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός το ξεκίνημα του αγώνα και δη το πρώτο τετράλεπτο, όταν με τις κακές επιλογές στην επίθεση έχοντας 0/5 τρίποντα σε ισάριθμες επιθέσεις, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-2. Ο ΠΑΟΚ το «νεκρό» διάστημα στο πρώτο πεντάλεπτο του β' ημιχρόνου, όταν και δέχθηκε ένα επιμέρους 12-2 με αποτέλεσμα να προηγηθούν οι γηπεδούχοι με 56-46 στο 25'.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 44-40, 64-57, 88-69
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σίγκλεντον (10:09), Ρίβερς 16 (2/4δίπ., 3/5τρίπ., 3/6βολ.), Τζέιμς 7 (2/6δίπ., 1/3τρίπ.), Μποχωρίδης (11:35), Φώτσης 2 (1/1δίπ., 0/2τρίπ.), Παππάς 18 (1/2δίπ., 5/6τρίπ.), Γκιστ 2 (1/1δίπ.), Μπουρούσης 23 (5/9δίπ.), Καλάθης 14 (0/8τρίπ., 5/7δίπ.)
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 13 (1/3τρίπ., 2ριμπ.), Κόνιαρης, Τσόχλας 6, Τέιλορ 6 (3/4δίπ.), Μιλιένοβιτς 11 (2/6δίπ.), Γλυνιαδάκης 3 (1/4δίπ.), Καραμανώλης (00:48), Σάιμπερτ 8 (1/1δίπ., 2/5τρίπ.), Καμράς (2:13), Μπράιαντ 7 (2/6δίπ.), Πέινερς 9 (2/5δίπ., 0/2τρίπ.), Κλάντον 6 (3/5δίπ.)

Πηγή : gazzetta.gr