Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016

Φοβερός Αντετοκούνμπο και νέο ρεκόρ

Με φοβερή και τρομερή εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο που έκανε νέο ρεκόρ στα ριμπάουντ, οι Μπακς επιβλήθηκαν με 108-101 των Χοκς στην παράταση.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε μέσα σε λίγες ημέρες ακόμη μια κορυφαία εμφάνιση, αποτελώντας τον κορυφαίο των Μπακς στη νίκη με 108-101 επί των Χοκς στην παράταση. Ο Έλληνας άσος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 28 πόντους με 10/18 σουτ, 7/9 βολές, 16 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας), 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα σε 50 λεπτά συμμετοχής!

Μάλιστα ο Αντετοκούνμπο ήταν ο άνθρωπος "κλειδί" στην παράταση, όπου σημείωσε 6 σερί πόντους, μετατρέποντας το 100-99 υπέρ του Μιλγουόκι σε 106-99, με τους Μπακς να παίρνουν έτσι ακόμη μια πολύτιμη νίκη.

Από κοντά σε απόδοση για τους Μπακς και ο Κρις Μίντλετον, ο οποίος τέλειωσε τον αγώνα με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Γκρεγκ Μονρό πρόσθεσε 15 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Μάικλ Κάρτερ Γουίλιαμς 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, αλλά και 6 λάθη.

Για τους Hawks, o Πολ Μίλσαπ ηγήθηκε με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κοψίματα – αλλά αποβλήθηκε με 6 φάουλ στην τέταρτη περίοδο.

Τα 12λεπτα: 22-28, 24-23, 27-25, 22-19 (13-6)

Μιλγουόκι Μπακς (17-25): Αντετοκούνμπο 28, Πάρκερ 10, Μονρό 15, Μίντλετον 26, Κάρτερ-Γουίλιαμς 15, Χένσον 10, Ο'Μπράιαντ 4, Ένις, Βογκ.

Ατλάντα Χοκς (23-17): Μπέιζμοουρ 7, Μίλσαπ 23, Χόρφορντ 18, Κόρβερ 17, Τιγκ 9, Σεφολόσα 4, Σπλίτερ 4, Σρέντερ 16, Σκοτ 3, Χάρνταγουεϊ Jr, Χόλιντεϊ.

Πηγή : contra.gr