Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2016

Ρεάλ Μαδρίτης - Ολυμπιακός 84-72

Ο Ολυμπιακός υπέστη τρίτη συνεχόμενη ήττα στο TOP 16 χάνοντας από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη με 84-72.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα στο Top 16 αφού έχασε στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ με 84-72. Το ματς κρίθηκε στην τρίτη περίοδο κατά τη διάρκεια της οποίας οι γηπεδούχοι έκαναν τα πάντα σωστά και οι φιλοξενούμενοι τα πάντα λάθος. Αν και βρισκόμαστε μόλις στην 5η αγωνιστική οι τρεις σερί ήττες έχουν φέρει τον Ολυμπιακό πίσω στη βαθμολογία.

Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με αστοχία και λάθη, η άμυνα ήταν αυτή που κράτησε τη Ρεάλ από το να πάρει διαφορά. Όταν μπήκαν και κάποια μακρινά σουτ τότε οι Πειραιώτες βρέθηκαν με προβάδισμα (17-19). Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Τζέι Σι Κάρολ βρήκε ρυθμό πίσω από τα 6,75, αλλά κάτι παρόμοιο συνέβη και με τους Ματ Λοτζέσκι (7π. ημίχρονο) ο οποίος επέστρεψε μετά από μεγάλη απουσία και Ντάνιελ Χάκετ (8π. ημίχρονο). Το τελευταίο δίλεπτο πάντως δεν εξελίχθηκε καλά αφού το 29-33 μετατράπηκε σε 41-35 με επιμέρους σκορ 12-2.

Στο τρίτο δεκάλεπτο εκεί που ο Ολυμπιακός έλεγχε το ρυθμό, εμφανίστηκε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (με δύο τρίποντα και μία τελική πάσα) και Σέρχιο Γιουλ (με ένα τρίποντο και μία τελική πάσα) έστειλαν την ομάδα τους στο +16 (56-40, 27’).

Οι Πειραιώτες μπήκαν αποφασισμένοι στην τελευταία περίοδο, ωστόσο ενώ έβγαζαν άμυνες, δε σκόραραν στην επίθεση οπότε δεν άργησε η στιγμή που η Ρεάλ προηγήθηκε πάλι με απαγορευτική για ανατροπή, διαφορά (68-52, 34’). Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να ρίξει τη διαφορά στους 9 (81-79) χάνοντας τελικά με 84-72.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Μαδριλένοι νίκησαν δίκαια αφού ήταν καλύτεροι στα τρίποντα (11/22) και γενικότερα έβγαλαν περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέρχιο Γιουλ σε 32:17 είχε 18 πόντους (3/6δ., 3/5τρ., 3/3β.), ένα ριμπάουντ, 7 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Βασίλης Σπανούλης (1π. με 0/4δ., 0/2τρ, 1/2β., 3λ., 4ασ. 9 κερδ.φάουλ) και Γιώργος Πρίντεζης (5π. με 1/4δ., 1/4τρ., 3ρ., 1λ.. 1ασ.) ήταν μακριά από τον καλό τους εαυτό. Ο Τζόνσον Όντομ κλασική απόδοση (1π. με 0/2δ., 0/2τρ., 1/2β., και κακή άμυνα).

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Μέσα σε ένα δίλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου η Ρεάλ έτρεξε σερί 11 αναπάντητων πόντων. Το 45-40 έγινε 56-40 και κάπου εκεί κρίθηκε ο νικητής.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Ρεάλ το καλό μπάσκετ που έπαιξε, την ουσιαστική επιστροφή του Γιουλ που ανέβασε την ενέργεια στο παρκέ και φυσικά τη διαφορά των 12 πόντων που μπορεί να παίξει ρόλο. Οι Πειραιώτες κρατούν μόνο την απόδοση του Ντάνιελ Χάκετ και την επιστροφή του Ματ Λοτζέσκι στην αγωνιστική δράση.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι Μαδριλένοι τίποτα απολύτως. Ο Ολυμπιακός την καταστροφική τρίτη περίοδο και φυσικά το μέγεθος της διαφοράς η οποία μπορεί να παίξει ρόλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 41-35, 63-48, 84-72

Πηγή :  gazzetta.gr