Τετάρτη 30 Δεκεμβρίου 2015

Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 74-62

Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ με άμυνα σεμιναριακού επιπέδου, ο Ολυμπιακός νίκησε την Μπαρτσελόνα (74-62) στην πρεμιέρα του Top 16, ξεσηκώνοντας τους 12.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο Top 16 επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 74-62. Οι Πειραιώτες επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους, «στραγγάλισαν» με την άμυνά τους κάθε προσπάθεια των αντιπάλων και είχαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προβάδισμα με διψήφια διαφορά πόντων.

Το «μουδιασμένο» ξεκίνημα των δύο ομάδων δεν άφησε το ματς να έχει ρυθμό και έτσι στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρχε ισορροπία στην αστοχία και στο σκορ (14-14). Στην δεύτερη περίοδο ο Ντι Τζέι Στρόμπερι έκανε τα πάντα στο παρκέ, ο Σον Τζέιμς σκόραρε με κάθε τρόπο και ο Βασίλης Σπανούλης βρήκε χώρο να και για να σκοράρει (με θεαματικούς μάλιστα τρόπους) και για να δημιουργήσει για τους συμπαίκτες του. Η άμυνα των Πειραιωτών ανέβηκε κατακόρυφα και με ένα τρίποντο του Ντάνιελ Χάκετ με το άκουσμα της κόρνας της λήξης του ημιχρόνου έστειλε τον Ολυμπιακό στο +13 (39-26).

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκαν και στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι. Στην άμυνα δεν άφηναν τους Καταλανούς να δουν καν το καλάθι οδηγώντας τους σε βιαστικές επιλογές ή λάθη. Στην άλλη πλευρά με αυτοπεποίθηση σκορ ερχόταν με ευκολία και η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (59-42). Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε, αλλά δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο από το να χάσει με αξιοπρέπεια.

Ο Στράτος Περπέρογλου τελείωσε με 3 πόντους (0/1δ., 1/3τρ.), 2 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο ενώ ο Σάσα Βεζένκοβ είχε επίσης 3 (1/2τρ.), ένα ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με τέτοια άμυνα ήταν αδύνατο να ηττηθεί. Τόσο τα ατομικά μαρκαρίσματα, όσο και οι περιστροφές λειτούργησαν άψογα και εγκλώβισαν τους Ισπανούς.

Ο Ολυμπιακός είχε 11 περισσότερα ριμπάουντ (41-30), στα δίποντα 52% αντί 42% των αντιπάλων ενώ οι Ισπανοί είχαν άθλιο ποσοστό στις βολές (11/21, 52%).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης σε 24:50 είχε 11 πόντους (4/5δ., 1/5τρ.), 9 ασίστ, ένα ριμπάουντ και 3 λάθη.

Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι έκανε καταπληκτική δουλειά στα 19;27 που βρέθηκε στο παρκέ ενώ στην επίθεση σκόραρε 8 πόντους (2/3δ., 1/1τρ., 1/2β.), πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και υπέπεσε σε ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο σε 15:18 είχε 1 πόντο (0/5τρ., 1/2β.), ένα ριμπάουντ και μία ασίστ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο 23΄για πρώτη φοράς η Μπαρτσελόνα έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (42-34), αλλά ένα τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη ξεκίνησε ένα σερί 10-0 υπέρ του Ολυμπιακού επαναφέροντας την τάξη.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός την εκπληκτική του άμυνα και τις συνεργασίες στα μετόπισθεν.

Η Μπαρτσελόνα το γεγονός ότι ηττήθηκε μόνο με 12 πόντους.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι ξέρουν πως το Top 16 είναι «μαραθώνιος» και συνεχίζουν ταπεινά χωρίς πανηγυρισμούς.

Η Μπαρτσελόνα την επιθετική της δυστοκία. Βιαστικές επιλογές και άσχημα ποσοστά.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 39-26, 56-40, 74-62

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζέιμς 6 (2ρ.), Χάντερ 10 (5ρ.), Παπαπέτρου 8 (1τρίπ., 7ρ., 2λ.), Σπανούλης 11 (1τρίπ., 9ασ., 3λ.), Στρόμπερι 8 (1τρίπ., 5ρ., 3ασ.), Μιλουτίνοφ 2 (2ρ.), Πρίντεζης 7 (5ρ., 3ασ.), Αγραβάνης 6 (2τρίπ., 3ρ., 2ασ., 2κοψ.), Μάντζαρης 6 (2τρίπ., 3ρ., 2λ.), Χάκετ 8 (2τρίπ., 2κλ.), Αθηναίου 2 (2ρ.)

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 4 (4ρ.), Ρίμπας 8 (2τρίπ., 2ρ., 8ασ., 2λ.), Λαουάλ Σ., Αμπρίνες 3 (1τρίπ., 2ρ.), Ναβάρο 1, Σατοράνσκι 12 (1τρίπ., 3ρ., 3ασ.), Βεζένκοφ 3 (1/2τρίπ., 1ρ., 1κλ. σε 13:39), Έρικσον, Σάμουελς 7 (7ρ., 3λ.), Όλεσον 5 (1τρίπ.), Περπέρογλου 3 (0/1δίπ., 1/3τρίπ., 0/2β., 2ρ., 1ασ., 1κλ. σε 16:45), Τόμιτς 16 (3ρ.)

Πηγή :  gazzetta.gr