Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2015

Παναθηναϊκός - Ζιελόνα Γκόρα: Χαλαρή νίκη και... στους "16" το "τριφύλλι"

Ανετη νίκη και την πρόκριση πήρε ο Παναθηναϊκός στον... “τελικό” με την Ζιελόνα Γκόρα, την οποία νίκησε 82-51 και "σφράγισε" την πρόκρισή του στο TOP-16 της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός... ξεδιπλώθηκε από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα και στάθηκε αδύνατο στη Ζιέλονα Γκόρα να τον αντιμετωπίσει και να του βάλει “φρένο”.

Από το ημίχρονο και μετά ο Παναθηναϊκός ήταν ακόμη πιο δυνατός και είχε για ηγέτη τον Καλάθη που... φρόντιζε να κρατά τους "πράσινους" σε καλό ρυθμό στο ματς. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ζιέλονα δεν μπόρεσε να σκοράρει ως το 37’ και το σκορ έφτασε στο 81-47!

Στην τελευταία αγωνιστική το “τριφύλλι” αν νικήσει τη Ζαλγκίρις στη Λιθουανία θα τερματίσει στην τρίτη θέση, διαφορετικά θα βρεθεί στην τέταρτη και θα... προκύψει “ελληνικός εμφύλιος” στον όμιλο με τον Ολυμπιακό.

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Καλάθης με 18 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Γκιστ είχε 14.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 47-33, 67-47, 82-51.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 2, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 10, Φώτσης 9, Ραντούλιτσα 6, Φελντέιν 8, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 14, Καλάθης 18, Παπαγιάννης 1, Κούζμιτς 8.

ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Φιλιπόφσκι): Μπουστ 5, Ρέινολντς 8, Σέβτσικ 6, Πόνιτκα Μαρ. 2, Πόνιτκα Ματ. 11, Γκρουσέτσκι, Χρίτσανιουκ 5, Ζαμοΐσκι 3, Μπορόβνιακ 3, Κόζαρεκ 8