Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2015

Ευρωλίγκα: Ζιέλονα Γκόρα - Παναθηναϊκός 71 - 68

Την τρίτη ήττα του στην Ευρωλίγκα σε ισάριθμα εκτός έδρας ματς γνώρισε ο Παναθηναϊκός με 71-68 από τη Ζιέλονα Γκόρα, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Οι «πράσινοι» πλήρωσαν κυρίως την κάκιστη άμυνα, τα πολλά λάθη που έκαναν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά και την απίστευτη αστοχία τους στις ελεύθερες βολές. Οι «πράσινοι» μείωσαν στο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, αλλά οι Πολωνοί ήταν ψύχραιμοι στη «ρώσικη ρουλέτα» και πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους στη φάση των ομίλων.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν εξαιρετικά άστοχοι από τα 6.75 (5/25 τρίποντα) και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (13/25), δεν είχαν διάρκεια σε άμυνα και επίθεση, έχασαν τη «μάχη» των ριμπάουντ (31 έναντι 41 των Πολωνών), ενώ ακόμη και στο ξέσπασμα της τέταρτης περιόδου δεν είχαν την απαιτούμενη αυτοσυγκέντρωση με τους Διαμαντίδη (3π. με 1/6τρ.) και Πάβλοβιτς (11π. με 0/7 τρ.) να μην μπορούν να στείλουν το παιχνίδι στην πάραταση αστοχώντας σε «κολλητά» τρίποντα στα τελευταία 5'' δευτερόλεπτα.

Ο Τζέιμς Φελντέιν με 15 πόντους ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει επιθετικά η ομάδα του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς, ενώ καλή εμφάνιση με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ πραγματοποίησε ο Όγκνιεν Κούζμιτς, ο οποίος έμεινε περισσότερη ώρα στο παρκέ αντί του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, που είχε φορτωθεί με 3 φάουλ από το 14΄. Από τους Πολωνούς, που ήλεγχαν από το πρώτο λεπτό το παιχνίδι, ξεχώρισαν οι Πονίτκα και Μπορόβνιακ με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε συγκεντρωμένος στο παρκέ και στο 2΄ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο σκορ (7-2). Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων, έχασαν κρίσιμα αμυντικά ριμπάουντ, πέταξαν στον κάδο των αχρήστων την προσπάθεια δημιουργίας του Καλάθη και τα... έσπασαν από τα 6.75 (1/6 τρ. στο α' δεκ.) με αποτέλεσμα να ακολουθούν στο σκορ μέχρι το 6΄. Ωστόσο, ένα αμυντικό ξέσπασμα της ελληνικής ομάδας και το πρώτο εύστοχο τρίποντο στον αγώνα έφερε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 13-14 στο 8΄.

Τα λάθη όμως συνεχίστηκαν και μοιραία οι «πράσινοι», που επικέντρωσαν τις επιθέσεις τους κοντά στο αντίπαλο καλάθι στην πρώτη περίοδο με πρωταγωνιστή τον Ραντούλιτσα (6π. στο α' δεκ.), μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο -4 (19-15).

Η άμυνα ζώνης των γηπεδούχων συνέχισε να ταλαιπωρεί τον Παναθηναϊκό μέχρι το ημίχρονο, τα λάθη συνεχίστηκαν και με τον Ραντούλιτσα να κάθεται στον πάγκο (συμπλήρωσε στο 14΄ τρία φάουλ) οι Κυπελλούχοι Ελλάδας βρέθηκαν γρήγορα στο -12 (34-22 στο 16΄), ενώ, αν δεν υπήρχαν οι επιθετικές εμπνεύσεις του Πάβλοβιτς (8π. στο β' δεκ.), τα πράγματα θα ήταν χειρότερα για την ελληνική ομάδα, που πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -7 (40-33).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αιφνιδιάσει τη Ζιέλονα Γκόρα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και με ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 1-4 μείωσε στο 23΄ σε 41-37. Ωστόσο, οι Πολωνοί ανέκτησαν την κυριαρχία των ριμπάουντ και κέρδισαν τους αιφνιδιασμούς, τη στιγμή που η ελληνική ομάδα τα είχε με την αστοχία της ακόμα και από τη γραμμή των βολών (10/20).

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να χάσουν και πάλι την επαφή και να βρεθούν στο 28΄ στο -10 (55-45), ενώ μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -8 (57-49). Στον επίλογο του αγώνα, ο Τζέιμς Φελντέιν πήρε φωτιά και με 8 προσωπικούς πόντους (1 τρίποντο) ξεχώρισε στο επιμέρους σκορ 6-14 του Παναθηναϊκού, με το οποίο ισοφάρισε στο 38΄ σε 63-63.

Ωστόσο η αμυντική αδράνεια έφερε την Ζιέλονα Γκόρα και πάλι μπροστά στο σκορ με 68-63. Στο πρώτο εύστοχο τρίποντο (και μοναδικό καλάθι στον αγώνα) μετά από 6 προσπάθειες ο Διαμανδίδης έδωσε παράταση στο όνειρο (69-68 στα 27''), αλλά το φάουλ που έγινε στον Τζούρισιτς ήταν καθοριστικό, καθώς ο Πολωνός έγραψε το τελικό 71-68 για την ομάδα από τη γραμμή των βολών, αφού στα τελευταία 5'' Διαμαντίδης και Πάβλοβιτς δεν βρήκαν στόχο στα τρίποντα που επιχείρησαν για να στείλουν τον αγώνα στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-33, 57-49, 71-68

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Περούγκα (Ισπανία), Ροντσαντ (Νορβηγία)

ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Σάσο Φιλιπόφσκι): Μποστ 6, Ρέινολντς 7 (1), Σζέβτσικ 8 (2), Μολντοβεάνου 3 (1), Πονίτκα Μ. 13 (1), Γκρουσζέσκι, Χριτσάνιουκ 2, Ζαμοϊσκι 8 (2), Μπορόβνιακ 12, Τζούρισιτς 5, Κόσζαρεκ 7 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 11, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 9, Φώτσης 4 (1), Ραντούλιτσα 8, Φελντέιν 15 (2), Διαμαντίδης 3 (1), Καλάθης 8 (1), Κούζμιτς 10.