Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2015

Ολυμπιακός - Τσεντεβίτα 76-61

Ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε καλά, αλλά του ήταν αρκετό ένα δεκάλεπτο για να κάμψει την αντίσταση της Τσεντεβίτα με 76-61. Σούπερ Γιανγκ (16π., 6ρ.) και Πρίντεζης (20π., 8ρ.)

Οι Πειραιώτες νίκησαν στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας την Τσεντεβίτα (76-61) παίζοντας μπάσκετ στα τελευταία 15 λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στο πρώτο ημίχρονο και ένιωθε την ανάσα της Τσεντεβίτα σε όλη τη διάρκεια του. Η κακή άμυνα του πρώτου δεκαλέπτου (20 π.), διορθώθηκε κάπως, αλλά όχι στο επιθυμητό για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, επίπεδο.

Θα περίμενε κανείς από τους «ερυθρόλευκους» να μπουν στην τρίτη περίοδο αποφασισμένοι, αλλά όταν παίζεις άμυνα με τα μάτια αυτό δε μπορεί να συμβεί. Η Τσεντεβίτα με 12 πόντους σε 4 λεπτά, προηγήθηκε 43-47 (24'). Το τάιμ άουτ και οι φωνές του Σφαιρόπουλου «ξύπνησαν» τους παίκτες και με επιμέρους σκορ 17-1, έφτασαν στο +12 (60-48) και ουσιαστικά... κλείδωσαν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Βασικά διαθέτει ποιοτικότερο ρόστερ το οποίο βγήκε έστω και αργά στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν 19 ασίστ και 13 λάθη και πήραν 9 περισσότερα ριμπάουντ (42-33).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Πάτρικ Γιανγκ και Γιώργος Πρίντεζης ήταν μακράν οι πρωταγωνιστές. Ο Αμερικανός σε 23:26 είχε 16 πόντους (6/9δ., 4/7β.), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κοψίματα και 2 κλεψίματα (ranking 26).

Ο «Πριντ» σε 26:05 σκόραρε 20 πόντους (9/11δ., 0/2τρ., 2/2β.), πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε μία φορά τη μπάλα και υπέπεσε σε 3 λάθη (ranking 23).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι σε 10:21 έμεινε άποντος με 0/3 τρίποντα, 2 ασίστ και ισάριθμα λάθη. Στον Ολυμπιακό περιμένουν περισσότερα από τον Αμερικανό.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο 24' το σκορ ήταν 43-47, στο 30' ήταν 57-48. Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός «έπνιξε» με την άμυνά του την Τσεντεβίτα και ουσιαστικά δεν ξανακοίταξε πίσω.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τη νίκη και την απόδοσή του στα τελευταία 15 λεπτά.

Η Τσεντεβίτα την πολύ καλή απόδοση που είχε στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Για μία ακόμη φορά ο Ολυμπιακός είχε άθλιο ποσοστό από τη γραμμή των βολών (15/23, 65%).

Η Τσεντεβίτα σκόραρε μόλις μία βολή σε 7:40 με αποτέλεσμα να χάσει την επαφή με το σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-35, 57-48, 76-61

Πηγή :  gazzetta.gr