Πέμπτη 11 Ιουνίου 2015

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 69-76

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό για δεύτερη φορά στο ΟΑΚΑ μέσα σε σαράντα μέρες (76-69), έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών και την Κυριακή (14/4, 19:30) έχει την ευκαιρία να αναδειχθεί Πρωταθλητής Ελλάδος.

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του έναντι του Παναθηναϊκού, κερδίζοντας (και) το δεύτερο παιχνίδι των τελικών της Basket League. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επικράτησε των "πράσινων" με 76-69 και κάνοντας το 2-0, βρίσκεται πλέον μια νίκη μακριά από την επιστροφή της στον θρόνο του Πρωταθλητή Ελλάδος.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Οι "ερυθρόλευκοι" έβαλαν από νωρίς τις βάσεις της επικράτησής τους. Πήραν γρήγορα το προβάδισμα, εκμεταλλεύτηκαν τις περισσότερες λύσεις που είχαν σε περιφέρεια/ρακέτα και εκμεταλλευόμενοι την καλή ψυχολογία που είχαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να διατηρήσουν το πάνω χέρι.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Πρίντεζης, που σταμάτησε στους 17, την ώρα που ο Μαυροκεφαλίδης έκανε μία ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση (28π.), πλην όμως ήταν απελπιστικά μόνος, για τον Παναθηναϊκό.

Εν κατακλείδι, ο Ολυμπιακός έχει πλέον μπροστά του τρεις ευκαιρίες για να κατακτήσει τον τίτλο. Αρχής γενομένης από την Κυριακή 14 Ιουνίου, στις 19:30, οι Πειραιώτες μπορούν να πάρουν τα σκήπτρα από τον "αιώνιο" αντίπαλο, μετά από τρία χρόνια αναμονής.

Ο πρωταγωνιστής
Ο Τρεμέλ Ντάρντεν ήταν αυτός που κράτησε "όρθιο" τον Ολυμπιακό στο σημείο που ο Παναθηναϊκός έδειχνε πιο έτοιμος από ποτέ για την αντεπίθεση. Βρέθηκε στο παρκέ καθ όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, πέτυχε 10 πόντους (με 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα) και κάπως έτσι, οι "ερυθρόλευκοι" κάθε άλλο παρά... προβληματισμένοι ήταν που είδαν τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο να πέφτει κατά ένα πόντο σε σχέση με αυτήν της ανάπαυλας.

Ο αριθμός
Ο Μαυροκεφαλίδης ήταν ξανά ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης (με 28π.), αλλά ήταν μόνος του σε ό,τι αφορά την επίθεση. Εξ ου και το γεγονός πως ο επόμενος "πράσινος" πέτυχε 11 πόντους, με τον Σλότερ να ευστοχεί στο τελευταίο "πράσινο" καλάθι της αναμέτρησης.

Ο αγώνας
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με σαφή διάθεση να πάει τη μπάλα κοντά στο καλάθι, είτε με τους γκαρντ είτε με τους σέντερ του. Γι αυτό οι πρώτες επιθέσεις του εκδηλώθηκαν μέσα από το "βαμμένο", με κύριους εκφραστές τους Νέλσον και Μαυροκεφαλίδη. Οι δυο τους ήταν αυτοί που συνεισέφεραν περισσότερο από κάθε άλλον στο +4 (8-4) του 4ου λεπτού.

Πριν αρχίσει η κυριαρχία του Ολυμπιακού, χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρουσίασαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ το ίδιο πλεονέκτημα με αυτό που είχαν στο ΣΕΦ, πριν από τρεις ημέρες. Ήτοι, να ανανεώνουν διαρκώς τις επιθέσεις τους. Κάπως έτσι, ο Χάντερ εξελίχθηκε σε παράγοντα μείζονος σημασίας για το επιθετικό παιχνίδι των "ερυθρολεύκων", οι οποίοι ανέτρεψαν τα δεδομένα, για να προηγηθούν τώρα με +4 (10-14 στο 8').

Οι ψηλοί και ο Σλούκας

Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μάλιστα -και το τρίποντο του Σλούκα- οι ψηλοί ήταν αυτοί που έκαναν όλη τη δουλειά για τους φιλοξενούμενους στο επιθετικό κομμάτι. Η τριάδα των Χάντερ (6π.), Πρίντεζη (6π.) και Ντάνστον (4π.) ήταν το "Α" και το "Ω" στο προβάδισμα του Ολυμπιακού, το οποίο μεγάλωσε ακόμη περισσότερο με τρίποντο του αριστερόχειρα γκαρντ στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (14-21).

Τα μετρημένα "πράσινα" κουκιά υποχρέωσαν τον Σωτήρη Μανωλόπουλου να κάνει διαρκώς αλχημείες στην πεντάδα της ομάδας του, ειδικά από τη στιγμή που ο Γιάνκοβιτς χρεώθηκε με τρίτο προσωπικό φάουλ (στο 11'28''). Ο 46χρονος τεχνικός πέρασε στο παρκέ τον Χαραλαμπόπουλο, τον "βάφτισε" πάουερ φόργουορντ, με σαφή επιδίωξη να κερδίσει χρόνο.

Το κατάφερε μάλιστα, αφού ο 18χρονος έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Για αρχή συνέβαλε σημαντικά στο να μην πάρουν άλλο επιθετικό ριμπάουντ οι "ερυθρόλευκοι", για να έρθει λίγο αργότερα το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι, βάζοντας τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ μετά από ώρα (26-24 στο 15').

Το ίδιο φινάλε

Αυτό βέβαια δεν μπορούσε να κρατήσει για πολύ, μιας και οι περισσότερες λύσεις του Ολυμπιακού θα έκαναν τη διαφορά σε βάθος χρόνου. Ο Μόργκαν αδυνατούσε να τελειώσει τις μπάλες που έπαιρνε κοντά στο καλάθι και οι περιφερειακοί δεν έβρισκαν στόχο (2/9 στο ημίχρονο). Ήρθε μάλιστα το τρίτο προσωπικό φάουλ του Νέλσον (στο 18') για να επιτείνει τα προβλήματα του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Μ αυτά και μ αυτά, φτάσαμε στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου μέρους, όπου ο Μπλουμς μείωσε στους δύο με σουτ τριών πόντων (33-35), πριν ο Σπανούλης μιμηθεί τον Σλούκα και ευστοχήσει από τα 6μ75 στο φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου (33-38).

Ο πολύτιμος Ντάρντεν

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το "τριφύλλι" βρήκε δειλά δειλά ευκαιρίες και τρόπους για να πλησιάσει στο σκορ, αλλά κάθε φορά που επιχειρούσε κάτι παραπάνω έβρισκε έναν... Ντάρντεν μπροστά του. Ο Αμερικανός εξελίχθηκε στον "παράγοντα Χ" σε αυτό το διάστημα, αφού δήλωνε "παρών" όταν ο Ολυμπιακός έμοιαζε να πελαγώνει.

Εξ ου και οι 10 πόντοι που πέτυχε σε αυτό το διάστημα, από το οποίο δεν βγήκε ποτέ από την πεντάδα των "ερυθρολεύκων". Εν αντιθέσει με τους Χάντερ (4 φάουλ) και Ντάνστον (3 φάουλ) που έκαναν πολύ γρήγορα φάουλ, με αποτέλεσμα να περάσουν αμφότεροι στον πάγκο και να δούμε τον Αγραβάνη σε θέση "5". Αν και στη δωδεκάδα υπήρχε ο Καββαδάς, ο 20χρονος πάουερ φόργουορντ ήταν αυτός που "ντύθηκε" σέντερ για να κερδίσει χρόνο η ομάδα του.

Δεν κατάφερε όμως να δώσει αυτά που ζητούσε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στην άμυνα, αφού ο Μαυροκεφαλίδης εκμεταλλεύτηκε κάθε φάση που τον βρήκε απέναντί του, για να πετύχει εύκολα καλάθια ή να πάει στη γραμμή των βολών.

Όπως και να έχει, όσο κι αν προσπαθούσαν οι γηπεδούχοι, το μόνο που κατάφεραν στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν να μειώσουν τη διαφορά κατά ένα πόντο (50-54), την ώρα που θα έμπαιναν στα τελευταία μέτρα της κούρσας με στόχο να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Η αντεπίθεση έμεινε στη μέση

Το "ερυθρόλευκο" προβάδισμα παρέμεινε λίγο πάνω από τους τέσσερις πόντους στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Μέχρι να έρθει ο Σπανούλης για να δηλώσει -με τρίποντο- πως ο Ολυμπιακός θα φύγει νικητής από το ΟΑΚΑ. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ευστόχησε πίσω από τα 6μ75 με εφτά λεπτά να μένουν για το φινάλε, με το +9 (56-65) που απέκτησε η ομάδα του σε εκείνο το σημείο να είναι κάτι παραπάνω από πολύτιμο.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου προσπάθησαν βέβαια να επιστρέψουν σε θέση οδηγού στο σκορ, μειώνοντας τη διαφορά στους τρεις πόντους (66-69) με μία βολή του Διαμαντίδη, κι ενώ απέμεναν 1'51'' για το τέλος της αναμέτρησης.

Νίκη χωρίς Σπανούλη

Στην επόμενη φάση, ο Σλούκας σκόραρε με αριστερό λέι απ (66-71), για να έρθει λίγο αργότερα το πέμπτο φάουλ του Σπανούλη. Ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων" σταμάτησε με φάουλ τον Μποχωρίδη, για να αποβληθεί. Ο 21χρονος γκαρντ δεν εκμεταλλεύτηκε όμως το μπόνους των βολών αφού είχε -όπως και ο αρχηγός του- 1/2 από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας" για να διατηρηθεί το +4 (67-71) των φιλοξενούμενων, ενώ μπαίναμε στο τελευταίο λεπτό.

Ο Χάντερ ευστόχησε σε μία βολή, ο Σλούκας ομοίως κι ενώ είχε μεσολαβήσει χαμένο λέι απ του Μαυροκεφαλίδη. Κάπως έτσι δημιουργήθηκε το +6 (67-73) του Ολυμπιακού, με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να καλεί τάιμ άουτ στα 48.2'' για το τέλος της αναμέτρησης.

Στα 41'' ο Σλότερ μείωσε το σκορ (69-73), ο Σλούκας έβαλε μία ακόμη βολή, αλλά πέραν αυτού εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Διαμαντίδη αμέσως μετά, για να σκοράρει με λέι απ και να "γράψει" το τελικό σκορ (69-76) που δίνει στον Ολυμπιακό το πάνω χέρι στην κατάκτηση του τίτλου.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-38, 50-54, 69-76.

Παναθηναϊκός (Μανωλόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 11 (2), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης 6 (1), Νέλσον 10, Μαυροκεφαλίδης 28, Διαμαντίδης 4, Μπλουμς 3 (1), Κούπερ, Μόργκαν 1.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 7, Ντάνστον 7, Σπανούλης 11 (3), Ντάρντεν 14 (2), Σλούκας 9 (1), Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι 5 (1), Πρίντεζης 17 (1), Αγραβάνης 3, Μάντζαρης 3.

Πηγή : sport24.gr