Σάββατο 16 Μαΐου 2015

Final-4: Η Ρεάλ έδωσε... ραντεβού στον τελικό με Ολυμπιακό

Η "Βασίλισσα" ξεπέρασε το εμπόδιο της Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς με 96-87 κι έτσι θα βρεθεί για τρίτη φορά στην ιστορία των Final 4 αντιμέτωπη με τον Ολυμπιακό σε τελικό της Euroleague

Με σημείο αναφοράς την άμυνα της, η Ρεάλ Μαδρίτης έστησε πάρτι στο "σπίτι" της, επικρατώντας πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 96-87 της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ και προκρίθηκε για τρίτη σερί χρονιά στον τελικό της Euroleague, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Ρεάλ ήταν αυτή που εκμεταλλεύτηκε -αρχικά- τα λάθη της Φενέρμπαχτσε και με τους Φερνάντες και Ροντρίγκεθ να σκοράρουν είχε μικρό προβάδισμα. Οι Τούρκοι όμως ήταν δυνατοί μέσα στη ρακέτα (κυρίως με τον Βέσελι) και ολοκλήρωσαν την περίοδο προηγούμενοι με 21-20.

Η παρουσία του Νοτσιόνι -σε άμυνα και επίθεση- αλλά κυρίως τα συνεχόμενα καλάθια του Αγιόν έβαλαν τους Μαδριλένους σε θέση... οδηγού, κάνοντας τους Τούρκους οπαδούς στις εξέδρες να σιωπήσουν. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν υποδειγματική, η κυκλοφορία της μπάλας ταχύτατη και το σόου από τα 6,75 (8/14) δημιούργησε το 55-35 του ημιχρόνου

Το “πάρτι” της Ρεάλ συνεχίστηκε στις αρχές της επανάληψης, αλλά η Φενέρ έγινε πιο δυνατή στην άμυνα της και έριξε τη διαφορά από τους 20 πόντους (67-53), κυρίως με τα καλάθια του Μπιέλιτσα. Το παιχνίδι πήγε να... στραβώσει για τους Μαδριλένους, αλλά ο Ροντρίγκεθ (με ένα τρίποντο και μια ασίστ σε Αγιόν), αλλά και ο Νοτσιόνι (με μια απίστευτη τάπα) βοήθησαν στο 76-59 της τρίτης περιόδου

Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους στην τελευταία περίοδο, χρησιμοποιώντας όλο το χρόνο των επιθέσεων τους. Αυτό που είχε ενδιαφέρον ήταν να δούμε πόσους... τσαμπουκάδες θα είχε ο Ρούντι Φερνάντες με διάφορους παίκτες της Φενέρ και πόσα σκληρά φάουλ θα έκαναν οι δυο ομάδες, αφού η αναμέτρηση είχε αρκετή ένταση. Το ματς δεν “γύρισε”, παρά τις προσπάθειες του Γκάουντλοκ (η διαφορά έπεσε στους 10 π.) και οι Μαδριλένοι πέρασαν στον τελικό με 96-87

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 55-35, 76-59, 96-87

Πηγή : newsit.gr