Τετάρτη 22 Απριλίου 2015

Θρίαμβος για Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, το 2-1 με Μπαρτσελόνα

Η μεγάλη ανατροπή βρίσκεται στα σκαριά για τον Ολυμπιακό, αφού οι Πειραιώτες υπέταξαν 73-71 της Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ, έκαναν το 2-1 στην προημιτελική σειρά της Euroleague και ψάχνει μία νίκη την Πέμπτη που θα τους στείλει στο Final 4.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από το 1ο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να επιχειρούν να πάρουν τον έλεγχο. Οι γηπεδούχοι έχτισαν μία διαφορά 5 πόντων (15-10, 23-18, 26-21) και έκλεισαν μπροστά στο σκορ την 1η περίοδο με 26-23.

Τα ριμπάουντ και η αποτελεσματικότητα στην επίθεση κράτησαν επικεφαλής τους "ερυθρολεύκους" ακόμα κι όταν οι Καταλανοί ευστόχησαν σε ορισμένα δύσκολα σουτ. Με δύο τρίποντα του Μπρεντ Πέτγουεϊ, μάλιστα, πήραν προβάδισμα 8 πόντων και έφτασαν στο 44-36 του 1ου ημιχρόνου.

Οι "μπλαουγκράνα" ξέσπασαν στο 3ο δεκάλεπτο, αξιοποιώντας κι ένα μπλακ άουτ του Ολυμπιακού. Με σερί 10-2 πλησίασαν στο 48-46 (24:02), ωστόσο ένα εκπληκτικό τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη έδωσε ξανά ώθηση στους γηπεδούχους για το 57-50 (26:32). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν λύγισε και με ηγέτη τον Μπραντ Όλεσον έκανε σερί 8-0 και έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ με 60-59.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε δυναμικά στο παρκέ και με 9-0 πήρε και πάλι τον έλεγχο στα χέρια του. Τα λάθη της Μπαρτσελόνα και το 0/9 στα σουτ βοήθησαν την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, μέχρι να πάρει ξανά μπροστά ο Άντε Τόμιτς και ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο. Οι Καταλανοί πλησίασαν χάρη στις βολές σε 70-69 και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, ωστόσο ο κορυφαίος του Ολυμπιακού για ακόμα ένα παιχνίδι, Γιώργος Πρίντεζης, ήταν ψύχραιμος στις βολές και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Οι Πειραιώτες περιμένουν την Μπαρτσελόνα στο ίδιο γήπεδο την Πέμπτη (23/04) και ώρα 22:00 για το "εισιτήριο" της Μαδρίτης.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 44-36, 59-60, 73-71

Ολυμπιακός (17/24 βολές, 16/26 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 25-6 ριμπάουντ, 10 λάθη, 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα): Πέτγουεϊ 6 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 8, Σπανούλης 15 (2), Παπαπέτρου, Σλούκας 2, Πρίντεζης 19 (2), Αγραβάνης 3, Μάντζαρης 5 (1), Λαφαγιέτ 2, Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 5 (1)

Μπαρτσελόνα (22/26 βολές, 17/35 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 23-10 ριμπάουντ, 7 λάθη, 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο): Ντόλμαν 10 (1), Χεζόνια 2, Χουέρτας, Αμπρίνες 4, Ναβάρο 14 (1), Σατοράνσκι 12 (2), Πλάις 4, Τόμας 2, Όλεσον 5 (1), Λάμπε 10, Τόμιτς 8

Πηγή : Nooz.gr