Σάββατο 7 Μαρτίου 2015

Ευρωλίγκα: Σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό στο Μιλάνο

Επίδειξη μόδας είχε το βράδυ της Παρασκευής στο “Φόρουμ” του Μιλάνου όπου ο Ολυμπιακός έκανε πασαρέλα δείχνοντας πως παίζεται το σύγχρονο μπάσκετ. Ομάδα μοντέλο με λίγα λόγια.

Η μεγάλη νίκη του επί της Αρμάνι Μιλάνο (83-74), τον κράτησε μόνο πρώτο στην κορυφή του ομίλου του μια ακριβώς εβδομάδα πριν τον “τελικό” με τη Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό το αν οι Πειραιώτες θα έχουν ή όχι πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά και στο δρόμο προς το φάιναλ φορ της Μαδρίτης.

Κακά τα ψέμματα η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με έξι συνεχόμενες νίκες έχει επιστρέψει και μόνο με νίκη ο Ολυμπιακός θα αγκαλιάσει μια από τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου του.

Οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν ομαδικά καλύπτοντας με αρκετά τρίκ του προπονητή τους Γιάννη Σφαιρόπουλου τις πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών (Πέτγουεϊ, Τσαϊρέλης, Αγραβάνης, Κατσίβελης) αφού έλειπαν σχεδόν όλα του τα τεσσάρια.

Αγωνίστηκαν και με κοντό σχήμα και τρεις γκάρντ (Σπανούλης-Σλούκας-Μάντζαρης) και με τον Ντάρντεν αρκετή ώρα υποχρεωτικά στη θέση “4”. Είχαν όμως καθαρό μυαλό στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κόντρα σε μια άναρχη ομάδα και έχοντας διπλάσιες ασίστ (22-11) και πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων δεν γινόταν καν να κινδυνέψουν με ήττα.

Διότι οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν να αφήσουν τους Ιταλούς να απειλούν κυρίως ατομικά, έπαιξαν καλή άμυνα και αυτό είχε αντίκτυπο και στη συμπεριφορά τους στην επίθεση. Επίσης “εξαφάνισαν” τον Σάμουελς που ήταν ο πιο φορμαρισμένος παίκτης των Ιταλών με τρομερή αλληλοκάλυψη από Ντάνστον και Χάντερ αλλά και ομαδική βοήθεια.

Ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός στο πρώτο δεκάλεπτο παίζοντας πολύ καλη άμυνα και βγάζοντας αιφνιδιασμούς με τελικό αποδέκτη τον Ντάρντεν (9 πόντους στην πρώτη περίοδο) και “σερβιτόρους” τους Μάντζαρη (3 ασίστ) και Σπανούλη (2 ασίστ).

Ντάρντεν και Πρίντεζης σκόραραν επίσης κατά βούληση (5 και 4 πόντους αντίστοιχα) και έτσι το 15-4 του 5ου λεπτού και το 22-9 του 8ου ήταν φυσιολογικό.

Κάπου εκεί όμως ο Μπιάνκι έριξε τον Μπρούκς στο γήπεδο που άλλαξε την επιθετική φιλοσοφία του Μιλάνο και με 8 πόντους ηγήθηκε της αντεπίθεσης. Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός άρχισε να κάνει εύκολα λάθη, έχασε το καθαρό μυαλό στην επίθεση (έμεινε για 5 λεπτά χωρίς καλάθι) και οι Ιταλοί με τον Τζό Ράγκλαντ να συνεισφέρει επιθετικά (6 πόντους πολύ γρήγορα) αρχικά μείωσαν στους 10 στο δεκάλεπτο (22-12) στη συνέχεια πλησίασαν στους τέσσερις πόντους (24-20 στο 13΄) και αργότερα στον πόντο (26-25 στο 15΄) χάρις στον Μπρούκς που έβγαινε πάνω του ο Πρίντεζης στην άμυνα και υπήρχε φανερό πρόβλήμα εκεί.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος επανέφερε τον Βασίλη Σπανούλη -τον οποίο είχε αποσύρει καθώς δεν είχε βοηθήσει επιθετικά- ο οποίος πιο φρέσκος βρήκε το δρόμο προς το καλάθι και μαζί με το οργανωτικό κομμάτι βοήθησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει και πάλι με διψήφιο αριθμό πόντων (37-27 ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου).

Ομως μια στιγμιαία αδράνεια στην άμυνα έφερε πέντε πόντους μαζεμένους σε μια επίθεση ουσιαστικά για τους Ιταλούς με βασικό πρωταγωνιστή τον Ράγκλαντ, τον άνθρωπο που είχε αλλάξει ουσιαστικά το ρυθμό του αγώνα για τους Ιταλούς.

Εκεί ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και απάντησε με ένα δικό του 5-0 για να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 10 πόντων (42-32).

Η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και είχε ένα γρήγορο σερί 5-0, ενώ ο Χάκετ είχε αναλάβει στην άμυνα τον Σπανούλη. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά η ελληνική ομάδα άρχισε να έχει πρόβλημα και με τα φάουλ, πολλά εκ των οποίων σφύριζαν με περίσσια ευκολία οι διαιτητές.

Ντάνστον, Ντάρντεν και Μάντζαρης έφτασαν γρήγορα τα τρία φάουλ στο πρώτο τρίλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου την ίδια ώρα που οι ρέφερι δεν έβλεπαν τα σκληρά μαρκαρίσματα των Ιταλών που γλύτωναν φάουλ παίζοντας ανορθόδοξη άμυνα.

Ο Τζεντίλε που ήταν εξουδετερωμένος (μόλις 4 πόντους στο ημίχρονο) πήρε την επιθετική μπαγκέτα των Μιλανέζων στο δεύτερο ημίχρονο και με 10 πόντους στο πρώτο εξάλεπτο έβαλε την Αρμάνι και πάλι στο παιχνίδι. Εκεί ο τεχνικός του Ολυμπιακού έριξε στον αγώνα τον Ιωάννη Παπαπέτρου, που έπαιξε για πρώτη φορά εφέτος επανερχόμενος από ένα πολύ σοβαρό τραυματισμό (κάταγμα περόνης) στην περίοδο της προετοιμασίας.

Τα φάουλ όμως συνεχίζονταν για τον Ολυμπιακό, ο Μπρούκς είχε ξαναβάλει την προσωπική του σφραγίδα στην επίθεση με δύο μεγάλα καλάθια και κάπως έτσι η Αρμάνι πλησίασε στο 28' στους τρεις πόντους (59-56). Ομως η απάντηση των φιλοξενουμένων ήταν άμεση και με τρίποντο του Σπανούλη, και άλλα δύο καλάθια των Χάντερ και Πρίντεζη έκλεισαν το δεκάλεπτο και πάλι στους 10 πόντους (66-56 στο 30').

Η διαφορά έφτασε και στους 13 για την ελληνική ομάδα (71-58 στο 31') χάρις στον εξαιρετικό για ένα ακόμα παιχνίδι, Κώστα Σλούκα που ήρθε και πάλι από τον πάγκο και έδειξε την ποιότητά του.

Από εκεί και πέρα όλα είχαν πάρει το δρόμο τους και ο Ολυμπιακός έφτασε (πολύ πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό σκορ) σε αυτό το σημαντικό “διπλό” που ουσιαστικά έστειλε σχεδόν και μαθηματικά εκτός επόμενης φάσης του Ιταλούς.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 32-42, 56-66, 74-83

Αρμάνι Μιλάνο (23/38διπ., 4/24 τρ., 16/21 β., 24-10 ριμπ., 11 ασιστ, 5 κλεψ., 3 κοψ., 11 λαθ.): Ράγκλαντ 9 (3/5δίπ., 1/3τρίπ., 0/1β., 1ρ., 3ασ.), Μπρουκς 17 (6/8δίπ., 1/7τρίπ., 2/2β., 4ρ., 2κλ., 2ασ., 1λ.), Τζεντίλε 24 (6/10δίπ., 0/2τρίπ., 12/14β., 3ρ., 1κλ., 3ασ., 3λ.), Τσερέλα 4, Μέλι, Κλέιζα 5 (1), Έλεγκαρ, Τζέιμς 3, Χάκετ 5, Σάμουελς 4, Μος 3 (1)

Ολυμπιακός (24/38 διπ., 7/20 τρ., 14/19 βολ., 23-7 ριμπ., 22 ασιστ, 5 κλεψ., 2 κοψ., 10 λάθη): Χάντερ 14 (7/9δίπ., 6ρ., 2ασ., 1λ.), Ντάνστον 12 (4/5δίπ., 4/5β., 6ρ., 1κλ., 1λ.), Σπανούλης 14 (1/3δίπ., 3/7τρίπ., 3/4β., 1ρ., 2κλ., 8ασ., 1λ.), Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 6, Πρίντεζης 13 (6/8δίπ., 0/1τρίπ., 1/1β., 7ρ., 1ασ., 2λ.), Λαφαγέτ, Ντάρντεν 10 (3/5δίπ., 0/1τρίπ., 4/6β., 1κλ.), Ντάρντεν 10 (3/5δίπ., 0/1τρίπ., 4/5β., 1κλ.), Λοτζέσκι 5 (1)

Στα άλλα αποτελέσματα του ομίλου ξεχώρισε η μεγάλη νίκη της Μάλαγα επί της Εφές με τρίποντο του Τούλσον στην εκπνοή !

Αναλυτικά: Φενέρμπαχτσε-Νίζνι 92-79, Μάλαγα-Εφές Αναντολού 93-90, Λαμποράλ Κούτσα-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 74-81.

Η βαθμολογία (σε 9 αγώνες): Ολυμπιακός 17, Φενέρμπαχτσε και ΤΣΣΚΑ Μόσχας 16, Εφές Αναντολού και Λαμποράλ Κούτσα 13, Νίζνι, Μάλαγα και Αρμάνι Μιλάνο 11.

Επόμενη αγωνιστική: Ολυμπιακός-Φένερμπαχτσε, ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Εφές Αναντολού, Αρμάνι Μιλάνο-Μάλαγα και Εφές Αναντολού-Νίζνι.

Πηγή : tanea.gr