Παρασκευή 10 Οκτωβρίου 2014

Το πίστεψε και ήρθε η Νίκη Πρόκριση για τον Παναθηναϊκό!!

Η ανατροπή ήρθε στα τελευταία δευτερόλεπτα και παρά τις πολλές απουσίες ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 77-76 του Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα αλλά στην συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του με τους Λοτζέσκι και Λαφαγέτ κάλυψαν την διαφορά και προηγήθηκαν με ένα σερί
17-0.
Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τον Ολυμπιακό αφού στην τέταρτη περίοδο και παρά το προβάδισμα των 11 πόντων, ο Παππάς και ο Μπλουμς έδωσαν πολύτιμες λύσεις στον Παναθηναϊκό, ωστόσο μέχρι το 35ο λεπτό η διαφορά παρέμενε διψήφια. Τότε ο Παππάς με έξι συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 4 (66-70) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Ο Λοτζέσκι με ένα τρίποντο έστειλε τον Ολυμπιακό στο +8 (68-75) 1:55 πριν το τέλος και πολλοί πίστεψαν πως το ματς τελείωσε.

Δύο καλάθια του Σλότερ και ένα τρίποντο του Διαμαντίδη μετά από επιθετικό ριμπάουντ έστειλαν το ματς στα ίσα (75-75), την ώρα που ο Ολυμπιακός σπαταλούσε ευκαιρίες, κυρίως, με τον Πρίντεζη.

Έξι δεύτερα πριν το τέλος ο Διαμαντίδης έστειλε τον Σλούκα στις βολές, ωστόσο ο γκαρντ του Ολυμπιακού ευστόχησε σε μία από τις δύο, μετά ακολούθησε επίθεση του Παναθηναικού και όλη η άμυνα του Ολυμπιακού έπεσε πάνω στον αρχηγό του Παναθηναϊκού ο οποίος πάσαρε στον Μπατίστα που κάρφωσε στον αιφνιδιασμό και έδωσε μία τεράστια νίκη στη νεανική ομάδα του Ιβάνοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 17-14,  33-32, 49-60, 77-76.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Διαμαντάκος, Σλότερ 7, Μποχωρίδης 5 (1), Γιάνκοβιτς 11, Φώτσης 7 (1), Παππάς 19 (3), Μπλουμς 8 (2), Διαμαντίδης 8 (2), Μπατίστα 12.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 10, Σπανούλης 12 (2), Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας 3, Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 16 (4), Πρίντεζης 13.